X
تبلیغات
زولا
مردم بیشتر از چه پزشکانی شکایت می‌کنند؟

اعلام پرشکایت‌ترین و پرتخلف‌ترین گروه‌های پزشکی نیز از جمله مسائلی است که همواره با حواشی بسیاری همراه بوده است. مسئولان نظام پزشکی اذعان دارند که بیشترین گروه از جامعه پزشکی که از آنان شکایت می‌شود، پزشکان عمومی هستند، علت آن هم این نیست که پزشکان عمومی بیشتر تخلف می‌کنند و علت آن این است که 75 هزار نفر از جامعه پزشکی را این گروه تشکیل می‌دهند و بزرگ‌ترین گروه جامعه پزشکی هستند و هر گروه تخصصی پزشکان ممکن است بین 2‌هزار تا 5‌هزار نفر باشند. رده دوم شکایت‌ها مربوط به متخصصان زنان و زایمان است، علت آن هم این است که این گروه هم به سلامت زنان و هم زایمان نوزادان مربوط هستند و بیش از نیمی از جمعیت کشور را نیز زنان تشکیل می‌دهند. سومین گروه دندانپزشکان عمومی و متخصص هستند که حدود 20‌هزار نفر جمعیت دارند و بالاخره گروه چهارم متخصصان ارتوپدی هستند که به خاطر میزان بالای تصادفات رانندگی و حوادث در کشور مراجعان زیادی دارند. گروه پنجم نیز متخصصان مغز و اعصاب هستند.

علاوه بر اینکه تبلیغات در حوزه سلامت و پزشکی ممنوع است، براساس آیین‌نامه تبلیغات پزشکی، ضوابطی هم در این خصوص وجود دارد که از سال 85 از سوی سازمان نظام پزشکی ابلاغ شده؛ اما ظاهرا فقط روی کاغذ اجرا می‌شود. معاون سلامت وزیر بهداشت علاوه بر اینکه تاکید می‌کند نظارت بر امر تبلیغات پزشکی از وظایف سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت است، می‌گوید: اگر شکایتی درخصوص تبلیغی گمراه‌کننده در این حوزه وجود داشته باشد، حتما بررسی می‌شود.

دادسرای ویژه جرایم پزشکی، بیشترین تخلفات پزشکی را مربوط به جراحی‌های زیبایی در بینی، ‌گونه، سینه و تنظیم اندازه قد و ژل‌های تزریقی حالت‌دهنده به لب می‌داند که در اکثر مواقع مشکل‌ساز است و ‌وزارت بهداشت وظیفه پیگیری این موارد را به‌عهده دارد. براساس قوانین، حتی تابلوهای مطب پزشکان باید واقعی بوده و از کلمات و جملات اضافی که باعث گمراهی بیماران می‌شود، خودداری شود. همچنین تبلیغاتی که پزشکان در رسانه‌ها انجام می‌دهند، باید واقعی باشد؛ اما متأسفانه نظارت و رسیدگی بر این تبلیغات به‌درستی صورت نمی‌گیرد ودر برخی تبلیغات پزشکی که به‌صورت غیرواقعی و کاذب ارائه می‌شود، فقط با هدف جذب بیمار یا به‌اصطلاح جذب مشتری برای پزشک صورت می‌گیرد.منبع