X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
مدرک معتبر«مدیریت عالی‌بهداشت عمومی» برای پزشکان خانواده

پزشکان خانواده باگذراندن دوره آموزشی، مدرک معتبر«مدیریت عالی‌بهداشت عمومی» می گیرند 


پزشکان خانواده شاغل در روستاها با گذراندن ۲ سال دوره آموزش عالی به صورت حضوری و نیمه حضوری و نیز رایگان مدرک «MPH» یا «مدیریت عالی بهداشت عمومی» را دریافت می کنند.

دکتر مطلق رئیس مرکز توسعه شبکه و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این خبر گفت: براساس مصوبه کمیسیون تدوین و برنامه ریزی های آموزشی وزارت بهداشت، پزشکان عمومی که ۲ سال به عنوان پزشک خانواده در روستاها فعالیت می کنند می توانند با گذراندن دوره آموزش عالی «MPH» یا «مدیریت عالی بهداشت عمومی» مدرک تحصیلی معتبر و مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی دریافت کنند.

وی افزود: این تصمیم باهدف ارتقای استانداردهای پزشکی و درمانی پزشکان خانواده که درحال حاضر با استانداردهای جهانی فاصله دارند اتخاذ شده است تا علاوه بر استاندارد شدن خدمات بهداشتی- درمانی پزشکان خانواده، نظام ارائه خدمات درمانی به تدریج به سوی نظام درمانی با محوریت پزشک خانواده سوق یابد.

دکتر مطلق گفت: برای سهولت کار پزشکان خانواده، این دوره ها به صورت حضوری و نیمه حضوری برگزار می شود تا این افراد بتوانند علاوه بر ارائه خدمات درمانی به روستاییان، ادامه تحصیل دهند و مدرک تحصیلی معتبر دریافت کنند.

وی افزود: پزشکان عمومی شاغل در طرح پزشکان خانواده پس از قبولی در آزمونی که به همین منظور برگزار می شود، به عنوان دانشجوی مدیریت عالی بهداشت عمومی پذیرش می شوند که به صورت رایگان و با پرداخت هزینه از سوی وزارت بهداشت ادامه تحصیل می دهند.

شایان ذکر است اولین دوره این آموزش ها از شهریور ماه آغاز می شود و در اولین مرحله ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی براساس ظرفیت خود اقدام به پذیرش دانشجو می کنند که شامل دانشگاه های علوم پزشکی خوزستان، کرمان، تهران، اصفهان، قزوین، مشهد، یزد، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و شیراز می باشند. به گفته دکتر مطلق درمرحله دوم این طرح، تعداد دانشگاه ها افزایش می یابد و پزشکان بیشتری می توانند در دوره های آموزشی تخصصی شرکت کنند.

رئیس مرکز توسعه شبکه و ارتقای سلامت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: این طرح علاوه بر این که امکان ادامه تحصیل را برای پزشکانی که در طرح بیمه روستایی شاغل اند به صورت حضوری و نیمه حضوری فراهم می کند به تقویت انگیزه و گرایش پزشکان برای شرکت در طرح پزشک خانواده منجر می شود علاوه بر این ارتقای مدرک تحصیلی آن ها باعث افزایش حقوق و مزایای پزشکان خانواده می شود.

وی بااشاره به این که درحال حاضر به ازای هر ۴ هزار نفر جمعیت یک پزشک خانواده وجود دارد گفت: آمارها نشان می دهد که درحال حاضر ۵ هزار و ۸۰۰ پزشک در روستاها فعالیت می کنند و آمارها حاکی از آن دارد که تعدادی از روستاهای برخی استان ها نظیر هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان با کمبود پزشک خانواده روبرو هستند.  

منبع: سایت وزارت بهداشت 

http://www.behdasht.gov.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=127&newsview=4881